اخبار

بزرگترین پیمان تجاری جهان با حضور چین و غیبت آمریکا

بزرگترین پیمان تجاری جهان با حضور چین و غیبت آمریکا
در حالی بزرگترین پیمان تجاری جهان موسوم به «آرسپ» امروز یکشنبه با حضور ۱۵ اقتصاد آسیا و اقیانوسیه امضا شد که آمریکا در این پیمان حضور ندارد و این شرایط فرصتی برای پکن رقیب بزرگ واشنگتن محسوب می‌شود.
به گزارش اقتصادنما و به نقل از ایرنا، رهبران ۱۵ کشور آسیا - اقیانوس آرام امروز یکشنبه در یک نشست مجازی بر سر پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP) توافق کردند. ۱۰ کشور عضو «آسه آن» به همراه ژاپن، چین، کره جنوبی، هند، استرالیا و نیوزیلند از سال ۲۰۱۲ سرگرم مذاکره پیرامون این منطقه تجارت آزاد بودند اما هند به دلیل نگرانی از تاثیر منفی احتمالی تعرفه های پایین بر صنایع داخلی اش، از امضاء این پیمان خودداری کرده است.

«آ. سه. آن» مجموعه‌ای از ۱۰ کشور واقع در جنوب شرق آسیا است که برای توسعه‌ اقتصادی، برقراری ثبات سیاسی کشورهای عضو اتحادیه و ثبات منطقه تلاش می‌کنند.

این اتحادیه در ۸ آگوست سال ۱۹۶۷ توسط تایلند، سنگاپور، فیلیپین، مالزی و اندونزی شکل گرفت. سپس کشورهای ویتنام، میانمار، لائوس، کامبوج و برونئی نیز به آن پیوستند.

آ. سه. آن علاوه بر رشد سیاسی و اقتصادی، بر پیشرفت‌های اجتماعی، تکامل روابط اجتماعی- فرهنگی بین کشورهای عضو و تعیین راهبردهایی برای حل مشکلات منطقه نیز تأکید دارد.

مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP)  شامل ۱۰ عضو انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (آسه آن) و همچنین کره جنوبی، چین، ژاپن، استرالیا و نیوزیلند است و تولید ناخالص داخلی آنها یک سوم  کل جهان را تشکیل می دهد.

سران کشورهای شرکت کننده در این نشست در بیانیه پایانی اعلام کردند: ما توجه داریم که توافقنامه RCEP یک توافق تجاری بی سابقه منطقه ای است که ترکیبی متنوع از اقتصادهای توسعه یافته، در حال توسعه و حداقل توسعه یافته منطقه را شامل می شود.

آنها افزودند: ما معتقدیم که RCEP بزرگترین قرارداد تجارت آزاد در جهان، گام مهمی به جلو به سوی چارچوبی ایده آل از قوانین تجارت جهانی و سرمایه گذاری است.

رهبران کشورهای عضو RCEP تاکید کردند که آنها همچنان به نقش هند در این اتحادیه اهمیت می دهند و تاکید کردند که «RCEP با توجه به اهمیت استراتژیک هند به عنوان یک شریک منطقه ای در ایجاد زنجیره های ارزش منطقه ای عمیق تر و گسترده تر برای هند باز است».

«لی که چیانگ» نخست وزیر چین در ارتباط با این پیمان گفت: امضای این توافقنامه نه تنها دستاورد برجسته همکاری منطقه ای آسیای شرقی، بلکه همچنین پیروزی  چندجانبه گرایی و تجارت آزاد است که مسلماً به  توسعه و رونق منطقه و احیای اقتصاد جهان انرژی جدیدی تزریق خواهد کرد .

او خاطرنشان کرد: با وجود شرایط بین المللی کنونی توافقنامه مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای پس از هشت سال مذاکره امضاء شد و مردم  توانستند نور و امید را در تاریکی ببینند؛ این  نشان می دهد که چند جانبه گرایی و تجارت آزاد، راه  بزرگ و  درستی است و هنوز هم نشان دهنده جهت درست حرکت اقتصاد و جهان است.  

به گفته وی، مردم به جای درگیری و رویارویی، اتحاد و همکاری را در برابر چالشها انتخاب می کنند و به جای فرافکنی مشکلات و بلایا به گردن همسایگان و نشستن به تماشای آتش در خانه آنها، همچون مسافران یک قایق به همدیگر کمک می کنند. این موضوع به جهانیان نشان داد که همکاری و گشاده دست بودن تنها راه دستیابی به سود متقابل و برد-برد برای همه کشورها است. راه پیش رو همیشه ناهموار است تا زمانی که اعتماد به نفس محکم داشته باشیم و دست در دست همکاری کنیم، حتما خواهیم توانست آینده بهتری برای آسیای شرقی و حتی بشر ایجاد کنیم.

طبق آمار  ۱۵ کشور عضو توافقنامه مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای تقریباً ۲.۳ میلیارد نفر یعنی ۳۰ درصد از جمعیت جهان را در بر می گیرد. مجموع حجم تولید ناخالص داخلی اعضاء از ۲۵ هزار میلیارد دلار بیشتر است و اکنون منطقه زیر پوشش این توافقنامه به  بزرگترین منطقه تجارت آزاد جهان تبدیل می شود.

غیبت آمریکا و حضور چین در این پیمان که دو رقیب اصلی یکدیگر در حوزه اقتصادی محسوب می شوند، فرصت مناسبی برای پکن فراهم خواهد کرد تا بتواند روابط اقتصادی خود را با این کشورها توسعه دهد. از سوی دیگر چین که اکنون در قالب جنگ تجاری با آمریکا سرشاخ شده است، می تواند با تجارت با این کشورها از شدت تنش با واشنگتن بکاهد.

۲۶ آبان ۱۳۹۹ ۲۰:۵۶
پیمان جهانی چین |
تعداد بازدید : ۶۶۲
کد خبر : ۳,۶۴۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید