اخبار

گزارش بازار سرمایه، 16 مرداد 97

گزارش بازار سرمایه، 16 مرداد 97
به گزارش اقتصادنما، شاخص کل بورس 256 واحد صعود کرد و به رقم 133،584 واحد رسید. فملی با 138 واحد ، پارسان با 110 واحد بیشترین تاثیر مثبت و رمپنا با 97 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند

 گزارش بازار سرمایه،16 مرداد 97

 

نگاهی به بازار

به گزارش اقتصادنما، شاخص کل بورس 256 واحد صعود کرد و به رقم 133،584 واحد رسید. فملی با 138 واحد ، پارسان با 110 واحد بیشترین تاثیر مثبت و رمپنا با 97 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 938.6 میلیارد تومان رسید . نمادهای پارس با 104.5 میلیارد تومان ، فولاد با 76 میلیارد تومان و فملی با 58.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بودند.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس نزدیک به 5 واحد رشد کرد و به رقم 1،532 واحد رسید. نمادهای مارون و هرمز بیشترین تاثیر مثبت و نماد میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 430 میلیارد تومان رسید که ذوب با 69.2 میلیارد تومان و اعتماد با 20.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بودند. 

کلیت بازار

به گزارش خبرنگار اقتصادنما، امروز از ابتدای شروع ساعات معاملات شاهد افزایش عرضه ها در بیشتر نمادهای بازار بودیم ولی در ادامه تقاضا افزایش یافت.امروز روز تعیین کننده ای برای قیمت دلار بود . اولین روزی بود قرار که است نرخ دلار در بازار ثانویه مشخص شود . بازار سرمایه امروز بیشتر حول این خبر نوسان می کرد . در اواسط بازار شایعه ای امد که نرخ دلار بازار ثانویه قیمت پایینی دارد ولی به سرعت تکذیب شد همین خبر کافی بود تا عرضه ها در سهام صادرات محور افزایش یابد و حتی بسیار از نمادها از جمله پارس را وارد دامنه منفی خود کند . در ادامه با تکذیب این خبر و مشخص شدن قیمت دلار ثانویه بالای 8000 تومان بار دیگر بازار شروع به خرید سهام صادرات محور کرد در برخی از نمادها ازجمله کاوه و هرمز شاهد تشکیل صف خرید چند میلیونی بودیم. امروز با افزایش عرضه ها در گروه ها و نمادهای صادراتی و وابسته به دلار شاهد افزایش تقاضا در گروه خودرویی و قطعه ساز بودیم. هرچند که این افزایش تقاضا پر قدرت نبود ولی توانست برخی از نمادهای این گروه را با صف خرید همراه کند . رسیدن به کف حمایتی و همچنین کاهش قیمت ارز می تواند از عوامل اقبال بازار به این گروه باشد . 

مهم ترین اخبار سیاسی و اقتصادی

به گزارش اقتصادنما، شب گذشته رئیس جمهوردر رسانای ملی حضور یافت و به سوالات اقتصادی و سیاسی مردم پاسخ  داد در همین راستا رئیس جمهور گفت: من به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی به مردم عرض می کنم که برنامه ما همچنان برنامه صلح آمیز است. البته در برابر حرف زور خواهیم ایستاد و وقتی می ایستیم پاسخ مثبت خواهیم گرفت. وی در خصوص موضوع مذاکره با آمریکا، افزود: مردم ما در طول سال های گذشته تجربه بسیار خوبی هم از مقامات آمریکایی و هم از دولت مردان ایرانی دارند. کسانی که امروز دولت را در اختیار دارند کسانی هستند که از ابتدا شعارشان تعامل، گفتگو و مذاکره بوده و بر همین مبنا پیش رفتند و با آمریکایی ها و بقیه مذاکره کردند. رئیس جمهور ادامه داد: در طول دو سال به صورت مداوم مذاکرات انجام شد و به نتیجه ای رسید که آمریکایی ها کم و بیش اجرا می کردند، بقیه متعهد بودند و ایران هم کاملا متعهد بود. کسی که ادعا می کند تمایل به مذاکره دارد، باید بداند که مذاکره مبانی دارد و اولین آن صداقت دو طرف و به نتیجه رسیدن مذاکره است. کسی که ادعای مذاکره می کند بدون مذاکره از تعهدات بین المللی از پاریس تا تعهدات تجاری خارج شده و مخاطب این حرف ها دولت ایران نیست که دولت جواب دهد، آنها از نتیجه مذاکره و پشت میز مذاکره خارج شدند.

روحانی افزود: ما به مردم گفتیم هر چه می خواهید وارد کنید، ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن تعلق می گیرد اما عده ای ارز گرفتند و سوءاستفاده کردند؛ یا جنس وارد نکردند و یا در بازار آزاد فروختند.به گزارش مهر، وی گفت: این روند همزمان شد با اردیبهشت ماه و خروج آمریکا از برجام؛ لذا در خرداد ماه به این نتیجه رسیدیم که بسته فعلی ارزی با توجه به سوءاستفاده ها و اتفاقات جدید کارایی ندارد و وقتی رانت وجود دارد و مردم نسبت به آینده نگران هستند، مشکل ایجاد می شود لذا به فکر بسته جدید افتادیم که از خرداد ماه شروع به بحث در خصوص آن کردیم.رئیس جمهور با بیان اینکه می خواستم زودتر از اینها با مردم صحبت کنم، عنوان کرد: بازی های فوتبال جام جهانی و سرگرمی مردم به آن و آماده نبودن بسته جدید ارزی باعث شد تا با تاخیر این مصاحبه انجام شود.روحانی با تاکید بر اینکه بسته جدید ارزی متفاوت از گذشته است، ادامه داد: در گذشته بانک مرکزی مسئولیت کار را بر عهده می گرفت اما در شرایط جدید تعهدات بانک مرکزی خیلی کمتر است، امروز بانک مرکزی برای کالاهای اساسی و ضروری مثل مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی متعهد است که با یک قیمت ثابت ارز ارائه کند.

امروز در بازار دوم بعضی پتروشیمی‌ها عمده‌ترین عرضه کنندگان ارز در این بازار بودند، ارز خود را به قیمت ۸۰۷۴ تومان فروختند. جم معاملات امروز در بازار دوم افزایش یافت و میزان عرضه و تقاضا به طور قابل توجهی افزایش یافت. امروز بعضی پتروشیمی‌ها که عمده‌ترین عرضه‌کنندگان ارز در این بازار بودند، درهم را به قیمت ۲۲۰۰ تومان عرضه کردند. البته تقاضا برای بهایی بالاتر از ۲۲۰۰ تومان هم وجود داشت.با توجه به اینکه نسبت برابری درهم به دلار ۳.۶۷ است، بنابراین ارزش بهای دلار امروز در بازار دوم در اولین روز پس از ورود صادرکنندگان غیرنفتی معادل ۸ هزار و ۷۴ تومان بوده است.روند معاملات در بازار دوم ادامه دارد اما با توجه به معاملات انجام شده و سهم بالای این بازار از کل معاملات، به نظر می‌رسد قیمت ارز در صرافی‌ها به تبع ارز در این بازار، کاهش یابد.امروز پتروشیمی جم ۲۰ میلیون درهم و پتروشیمی پردیس ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار درهم، پتروشیمی شیراز ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار درهم، پتروشمی زاگرس ۵ میلیون یورو به نرخ ۹۳۳۷ تومان، ارز عرضه کرده‌اند.براساس بسته ارزی بانک مرکزی همه صادرکنندگان غیرنفتی می‌توانند ارز خود را به این بازار عرضه کنند و در مقابل همه واردکنندگان به غیر از واردکنندگان کالاهای اساسی می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از این بازار تامین کنند.

اقتصادنما

۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۴۶
اقتصادنما |
تعداد بازدید : ۳۳۷
کد خبر : ۳,۲۸۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید