اخبار

گزارش بازار سرمایه،یک شنبه 14 مرداد 97

گزارش بازار سرمایه،یک شنبه 14 مرداد 97
به گزارش اقتصاد نما ، شاخص کل بورس 4094 واحد افزایش یافت و به رقم 128،448 واحد رسید. نمادهای فارس ، فولاد و فملی هر کدام به ترتیب با 476 واحد ، 423 واحد و 254 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند

 

 گزارش بازار بورس، یک شنبه 14 مرداد 97

 

نگاهی به بازار

به گزارش اقتصاد نما ، شاخص کل بورس 4094 واحد افزایش یافت و به رقم 128،448 واحد رسید. نمادهای فارس ، فولاد و فملی هر کدام به ترتیب با 476 واحد ، 423 واحد و 254 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 965 میلیارد تومان رسید که فولاد با 120 میلیارد تومان پارس با 98.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بودند .

در بازار فرابورس نیز، شاخص ایفکس رشد 54 واحدی را تجربه کرد و به رقم 1،473 واحد رسید . نمادهای مارون ، زاگرس و میدکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 598 میلیارد تومان رسید که نمادهای زاگرس با 53.2 میلیارد تومان و ذوب با 46.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بودند.

کلیت بازار

به گزارش اقتصاد نما ، امروز در ابتدا بازار با افزایش تقاضا  همراه شد طوری که اکثر سهام گروه پترو و پالایش و همچنین فولادی و معدنی با صف های خرید سنگین معاملات خود را شروع کردند . شایعه خبر بسته جدید ارزی موجب این افزایش تقاضا شده بود . در اواسط بازار که خبر قطعی این بسته منتشر شد با توجه به ابهاماتی که برای بازار به وجود امده بود تمام صفوف خرید عرضه شد و حتی تا صفر تابلو قیمت اکثر سهام پایین امد . ولی در ادامه با روشن تر شدن ابعاد جدید این بسته و رفع ابهامات موجود بار دیگر شاهد افزایش تقاضا در بازار بودیم طوری که بسیاری از این سهام بار دیگر به صف خرید رسیدند . هرچند که این افزاش تقاضا با ترس بیشتری نسبت به نیمه اول بازار بود و نتوانست صف های خرید چند میلیونی را بار دیگر تشکیل دهد ولی آنچه که اهمیت دارد این بود که تا پایان بازار فشار تقاضا از عرضه بیشتر بود . امشب قرار است رئیس جدید بانک مرکزی به طور شفاف ابعاد این بسته جدید ارزی را مورد بررسی قرار دهد و ابهامات موجود در ان را برطرف نماید . صحبت های امشب رئیس بانک مرکزی می تواند بر روی روند معاملات فردا بازار سرمایه تاثیر بسزایی داشته باشد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

بازار دوم ارز که از تاریخ ۱۳ تیرماه کار خود را آغاز کرده است، محلی برای فروش ارز صادرات کالاهای غیرعمده که فهرست آنها از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص شده و خرید ارز جهت واردات کالاهای با اولویت ۳ است. تمامی معاملات در این بازار به نرخ توافقی صورت می‌گیرد. معامله‌ها در این بازار هم با واسطه صرافی و هم بدون واسطه میان صادرکننده و واردکننده قابل انجام است. در روش اول، صادرکننده به عرضه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیما از طریق سامانه جامع تجارت اقدام می‌کند و در طرف مقابل، صراف با توجه به درخواست‌های خرید ارز موجود بابت واردات ثبت سفارش شده با اولویت ۳، به خرید ارز با نرخ اعلامی صادرکننده که هیچ گونه محدودیتی روی آن وجود ندارد اقدام می‌کند. از سوی دیگر، صراف باید به فروش ارز خریداری شده به متقاضی خرید ارز (واردکننده) برای واردات ثبت سفارش شده اولویت ۳  اقدام کند. در این فرایند نیز واردکننده درخواست خرید ارز برای یک ثبت سفارش مشخص را در سامانه نیما که دسترسی به آن از طریق سامانه جامع تجارت برای واردکنندگان مهیاست ثبت می‌کند و صرافی‌ها می‌توانند پیشنهادهای خود را برای هر درخواست خرید ارز ارائه دهند. در فروش ارز برای واردات نیز نرخ بر اساس پیشنهاد صراف و تأیید واردکننده تعیین می‌شود.

روش دوم که خرید و فروش ارز بدون واسطه میان صادرکننده و واردکننده است، صادرکننده ارز خود را به صورت توافقی به واردکننده می‌فروشد. واردکننده با ارائه اطلاعات پروانه صادراتی به بانک عامل، درخواست واگذاری پروانه جهت تأمین ارز یک ثبت سفارش مشخص را ثبت می‌کند و پس از تأیید صادرکننده مبنی بر واگذاری پروانه از طریق سامانه جامع تجارت، معامله منعقد می‌شود.

همان طور که گفته شد، دسترسی همه بازرگانان اعم از صادرکننده و واردکننده به بازار دوم ارز، از طریق سامانه جامع تجارت برقرار شده است. راهنمای تفصیلی فرایندهای معامله ارز برای بازرگانان در سامانه جامع تجارت قرار دارد. همچنین صرافی‌ها از طریق سامانه سنا و بانک‌های عامل از طریق پرتال ارزی به این سامانه دسترسی دارند.

تأکید می‌شود در بازار دوم هیچ گونه محدودیتی در نرخ توافقی میان صادرکننده و صرافی، صرافی و واردکننده و همچنین صادرکننده و واردکننده وجود ندارد. این بازار تنها بستری برای شفافیت بیشتر معاملات و دستیابی به نرخ رقابتی و مناسب است.

بازار دوم ارز هیچ گونه هزینه اضافی بر صادرکننده و واردکننده تحمیل نمی‌کند. صادرکننده به دلیل عرضه درآمد ارزی خود در بازار دوم، متحمل هیچ مالیاتی نمی‌شود. همچنین واردکننده هزینه‌ای جز معادل ریالی ارز و هزینه‌های انتقال آن پرداخت نمی‌کند.

قرار است عبدالناصر همتی امشب با حضور در برنامه زنده گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در ساعت ۲۲ و ۴۵ دقیقه بسته جدید ارزی دولت را رونمایی و جزییات آن را اعلام کند.یادآور می شود، معاون اول رئیس جمهور  دیروز  گفته بود یکی از موضوعات جلسه شورای عالی اقتصادی، سیاست‌هایی بود که بانک مرکزی برای بخش ارز کشور پیش‌بینی کرده که کلیات آن مورد تأیید قرار گرفت و روز دوشنبه رونمایی می‌شود.اسحاق جهانگیری پس از جلسه شورای عالی اقتصادی با حضور سران سه قوه ، افزود: در روزهای آینده با اعلام رئیس جمهور آمریکا تحریم های سه ماهه شروع می شود و شرایط جدیدی در اقتصاد کشور پیش آمده که نیازمند تصمیمات جدید و بازنگری در سیاست های قبلی بوده است.وی گفت: سیاست های بانک مرکزی برای بخش ارز کشور در جلسه امروز مورد بحث و تایید سران سه قوه و اعضای جلسه قرار گرفت.

مهم ترین اخبار سیاسی

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در نامه ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه "سوال تعدادی از نمایندگان، در چارچوب قانون اساسی و زمان و شرایط مناسب مطرح نشده است"، تاکید کرد: اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی، در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد.

 

قیمت سکه و ارز

امروز در بازار طلا شاهد کاهش قابل توجهی بودیم ، طوری که با خبرهای جدید ارزی قیمت دلار با کاهش همراه شد قیمت سکه به مرز 3میلون 600 هزار تومان رسید . دلار نیز در بازار امروز با کاهش نسبی همراه بود و به قیمت 9900 تومان رسید . بازار های جهانی امروز تعطیل بودند .

در گروه ها چه خبر بود ؟

به گزارش اقتصاد نما ، در گروه پتروشیمی ، امروز جز گروه های پر تقاضای بازار بودند . با توجه به صادرات محور بودن اکثر سهام این گروه و اخبار شنیده شده از بسته جدید ارزی دولت توجه به این گروه از سایر گروه های بازار بیشتر است . در این گروه نماد های تاپیکو ، پارسان ، شاراک ، فارس و پارس بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص دادند. تاپیکو در این گروه 186 میلیون از سهامش معامله شد و با صف خرید به قیمت 185 تومان رسید . پارس از جله نمادهای مورد توجه این گروه است که توانست به قیمت 3452 تومان برسد اشخاص حقیقی که در روز مجمع سهامدار شرکت بوده اند می توانند از فردا با مراجعه به شعب بانک تجارت سود سهام خود را كه به ازای هر سهم 475 تومان است دریافت نمایند . شغدیر و مبین در این گروه به علت نوسان بیش از 20 درصد متوقف شد . سایر نمادهای این گروه به دلیل جو مثبتی که در بازار وجود داشت با افزایش تقاضا همراه شدند . 

در گروه پالایشی ، نمادهای شبریز، شبندر و شبهرن به علت نوسان بیش از 20 درصد متوقف شدند . سایر نمادهای این گروه از جمله شپنا و شتران و شراز با اقبال خوب سهامدران همراه شدند و توانسند معاملات مثبتی را تجربه کنند . خبر افزایش نرخ ارز این گروه را تحت تاثیر خود قرار داده است . چرا که از جمله مهم ترین پارامتر های تاثیر گذار در سود شرکت های پالایشگاهی نرخ ارز و قیمت نفت می باشد. شپنا نزدیک به 71 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 518 تومان رسید. شتران در حدود 74 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 413 تومان رسید.

گروه فولادی و معدنی از دیگر گروه های مورد توجه بازار این روزهای بازار سرمایه است . در این گروه اکثر نمادها از جمله ذوب ، فولاد ، کاوه و ... با صف خرید همراه بودند ولی همانطور که در ابتدای گزارش به ان اشاره کردیم در اواسط بازار با انتشار خبر بسته جدید ارزی که قدری با ابهام همراه بود اکثر نمادهای این گروه با فشار عرضه همراه شدند و حتی قیمت ها را تا صفر تابلو کاهش داد ولی در ادامه این تقاضا بود که بر عرضه غلبه کرد و بار دیگر شاهد تشکیل صف خرید در نماد های این گروه بودیم . هر چند که افزایش تقاضا مشابه نیمه نخست بازار نبود و شدت آن کم شده بود.  فولاد امروز در حدود 260 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 463 تومان رسید . ذوب نیز 297 میلیون از سهامش داد و ستد شد و به قیمت 158 تومان رسید.

تهیه و تنظیم : تیم تحلیل اقتصاد نما

۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۵۹
اقتصاد نما |
تعداد بازدید : ۲۹۵
کد خبر : ۳,۲۶۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید